previous pauseresume next

تصفیه خانه های فاضلاب برنامه ریزی، طراحی و راهبری (جلد دوم)

مقدمه مترجمان

 

تاکنون تحقیقات وسیعی در مورد خصوصیات فاضلاب، تکنیک های آنالیز اجزای آن و اثرات بالقوه هر یک از اجزا بر بهداشت و محیط زیست صورت گرفته و در نتیجه حجم اطلاعات علمی به طور قابل توجهی افزایش یافته است. از طرف دیگر، پیشرفت در فن آوری‌های تصفیه، همگام با توسعه دستگاه‌ها و ابزارهای تشخیص پیشرفته اجزای آلاینده موجود در فاضلاب نبوده است. بنابراین ارزیابی دقیق اثرات مرتبط با بهداشت و محیط زیست و نگرانی­های اجتماعی آن در مدیریت فاضلاب حائز اهمیت می‌باشد.

چاپ اول این کتاب در سال ۱۹۸۵ منتشر شده و کاربرد گسترده ای در دانشکده‌ها و دانشگاه‌ها داشته است و همچنین به طور وسیعی توسط مهندسین در بخش‌های عمومی و اختصاصی استفاده شده است. به دلیل اینکه این کتاب دربرگیرنده قسمت‌های وسیعی از برنامه‌ریزی، طراحی و بهره برداری تصفیه خانه‌های فاضلاب به همراه روش‌های کاربردی طراحی می باشد، استقبال وسیعی از آن صورت گرفته است. چاپ دوم این کتاب (۱۹۹۹) مشابه چاپ اول است با این تفاوت که موضوعات، تصاویر و مثال‌های طراحی متناسب با مسائل و مفاهیم جدید مرتبط با طراحی تصفیه خانه فاضلاب می باشد.

برای رسیدن به اهداف پیش بینی شده در چاپ دوم کتاب، نویسنده تلاش کرده تا (۱) مطالب آن دربرگیرنده آخرین پیشرفت‌ها در تکنولوژی تصفیه فاضلاب باشد، (۲) پیشرفت در برنامه‌ریزی و طراحی تاسیسات تصفیه فاضلاب را تحکیم بخشد، که در برگیرنده نتیجه پیشرفت فن‌آوری در این زمینه و بر اساس مفاهیم و نگرش‌های منتشرشده از طریق قوانین زیست محیطی و رهنمودهای بعدی می باشد، (۳) روش‌های مرحله به مرحله برای برنامه‌ریزی، طراحی و بهره‌برداری از یک تصفیه خانه فاضلاب با اندازه متوسط را توسعه دهد، (۴) متن و مثال های طراحی براساس نظرات و پیشنهادات دریافت شده از خوانندگان تصحیح شده تا کتاب برای دانشجویان اساتید و مهندسین اجرایی استفاده مفیدتری داشته باشد، (۵) معادلات طراحی، ابزار محاسباتی را فراهم می‌کنند که موجب افزایش توانایی های طراحی دانشجویان و مهندسین می شود.

در حال حاضر، بخش عمده‌ای از سرفصل‌های درس "طراحی تصفیه‌خانه فاضلاب" دانشجویان کارشناسی ارشد مهندسی بهداشت محیط با استفاده از این کتاب تدریس می‌شود. این کتاب مشتمل بر ۲۴ فصل است. در جلد اول، فصول ۱ تا ۱۱ ارایه شد و در جلد دوم فصول ۱۲ تا ۱۴ که مربوط به طراحی بیولوژیک می‌باشد ارایه گردیده است. امید است در آینده نزدیک، فصول باقی مانده نیز ترجمه و ارائه شود.

ما تمام تلاش خود را کرده ایم تا این مجموعه عاری از ایراد باشد و رضایت خاطر شما بزرگواران را به دنبال داشته باشد، در هر صورت این شما خوانندگان گرامی کتاب هستید که با انتقادات سازنده، پیشنهادات و راهنمایی‌های خود ما را در بهبود کیفیت کتاب یاری خواهید نمود. لذا منتظر نظرات ارزنده شما هستیم.

این بخش از کتاب با همکاری جمعی از دانشجویان کارشناسی ارشد مهندسی بهداشت محیط ترجمه شده است.

 

 

گروه مترجمان

                                                                                                                                               زمستان ۱۳۹۵