previous pauseresume next

تکنیک‌های تصویربرداری ام‌آر‌آی برای دانشجویان رادیولوژی

پیشگفتار

سپاس و ستایش خداوند بلند مرتبه را که به لطف و عنایت بی‌کران او توفیق تالیف و تدوین کتاب "تکنیک‌های تصویربرداری ام آر آی برای دانشجویان رادیولوژی" حاصل آمد. کتابی که پیش رو دارید حاصل تلاشی مجدانه و به منظور تدوین دانسته‌ها و تجربیات نگارند‌گان مطابق با آخرین منابع و مراجع معتبر علمی دنیا تالیف شده است.نگارند‌گان تلاش‌ها و دلسوزی‌های پیشگامان رشته ام آر آی در ایران را ارج نهاده و ضمن پاسداشت مقام آنان، انگیزه خود از تالیف کتاب مذکور را نکات زیر می‌دانند:

- در طی سالیان تدریس درس تکنیک های تصویربرداری ام آر آی، تدوین و تالیف مجموعه‌ای غنی مطابق با آخرین مراجع علمی دنیا همواره از خواسته‌های بجا و بی پاسخ دانشجویان بوده است. لذا در این کتاب سعی شده است تا با رفع خلاء موجود، مجموعه‌ای کامل از اطلاعات مرتبط را در اختیار دانشجویان رادیولوژی و دیگر علاقمندان قرار دهد.

- با توجه به گسترش روز افزون سیستم‌های سخت افزار و نرم افزاری تصویربرداری ام آر آی، تکنیک‌های تصویربرداری ام آر آی در طی سالیان اخیر با تغییراتی اساسی همراه بوده است. فقدان این اطلاعات در منابع موجود به زبان فارسی، موجب شد تا نگارند‌گان سعی در تدوین عمده این تغییرات در این کتاب داشته باشند.

- همه ساله در آزمون‌های کارشناسی ارشد تصویربرداری ام آر آی، چندین سوال از تکنیک‌های تصویربرداری
ام آر آی ارائه می‌گردد. متاسفانه عدم دسترسی دانشجویان به مجموعه‌ای مدون، موجب شده است تا اکثر آنها از پاسخ‌گویی به این سوالات بازمانند.

این کتاب از دو بخش اساسی تشکیل شده است. در بخش اول مباحث اساسی فیزیک ام آر آی، پروتکل‌های تصویربرداری ام آر آی، مواد کنتراست زا در ام آر آی و آرتیفکت‌های موجود در روش تصویربرداری ام آر آی بیان شده است.

بخش دوم کتاب به طور گسترده در نه فصل تکنیک‌های تصویربرداری از قسمت‌های مختلف بدن شامل سروگردن، ستون فقرات، قفسه سینه، شکم و لگن، اندام‌ها، ام آر آنژیوگرافی و تکنیک‌های تصویربرداری از کودکان را مورد بررسی قرار می‌دهد.

از آنجا که دانسته‌های بشری مرز نمی‌شناسند و دانش نگارند‌گان نیز بی‌تناسب با فرموده حکیم عمر خیام نیست که؛

هــرگز دل من ز علم محـــروم نشد                         کـم ماند ز اســرار که معلوم نشد

هفتاد و دو سال فکر کردم شب و روز                         معلومم شد که هیــچ، معلوم نشد

لذا از دانشجویان عزیز، همکاران گرامی و خوانندگان محترم استدعا داریم که با رهنمودهای ارزشمند خود ما را در جهت رفع نقایص احتمالی یاری نمایند.

در پایان نگارند‌گان بر خود لازم می دانند مراتب کمال تشکر و سپاس خود را از کارکنان اداره انتشارات دانشگاه علوم پزشکی اصفهان بویژه سرکار خانم شجاعی به دلیل مساعدت‌های لازم در روند تالیف و چاپ این کتاب ابراز ‌دارند.

 

نویسندگان