previous pauseresume next

روش‌های جداسازی سلول‌های بنیادی مزانشیمی از بافت‌های انسانی

پیشگفتار

با نام و یاد پروردگار که بزرگ آموزگار انسان و تمام کائنات است و درود بر خاندان پاک نبوت که باب علم و دانشند و هم آنان ما را آموخته‌اند که:

"زکات علم نشر آن است"

نگارندگان این کتاب با تأسی به این فرمایش ارزشمند، گردآوری و انتشار مطالب ارئه شده را به انجام رساندند، باشد که مورد قبول قرار گیرد.

سلول درمانی یکی از حیطه‌های رو به پیشرفت در علوم پزشکی است که در کشور ما نیز بسیار مورد توجه پژوهشگران و فعالان حوزه سلامت واقع شده است. کتاب حاضر مجموعه‌ای از روش‌ها و دستورالعمل‌ها برای جداسازی سلول‌های بنیادی مزانشیمی از بافت‌های انسانی می‌باشد. هدف از گردآوری این کتاب فراهم آوردن منبعی مناسب و معتبر برای محققین و اساتیدی است که قصد پژوهش یا تدریس دروس عملی در زمینه‌ی سلول‌های بنیادی را دارند.

در بخش اول -شامل سه فصل ابتدایی- اصول اولیه و مشترک برای انجام کار با بافت‌ها و سلول‌های زنده در آزمایشگاه توضیح داده شده است. در بخش‌های دوم و سوم که فصول اصلی کتاب را در بر می‌گیرند فصل‌ها بر اساس انواع بافت‌های انسانی دسته‌بندی شده‌اند. در بخش دوم -شامل فصول چهارم تا هفتم- روش‌های جداسازی سلول‌های بنیادی مزانشیمی از بافت‌های بالغ یعنی بافت چربی، مغز استخوان، پالپ دندان و فولیکول مو توضیح داده شده و در بخش سوم -شامل فصول هشتم تا دهم- روش‌های جداسازی این سلول‌ها از بافت‌های اطراف جنین یعنی جفت، مایع آمنیوتیک و بند ناف ارائه گردیده است.

با توجه به انجام اکثر روش‌های ارائه شده توسط گردآورندگان (به منابع رجوع شود)، در این کتاب تلاش شده دستورالعمل‌ها به طور دقیق و بدون تغییر نسبت به آنچه در منابع ذکر شده، آورده شود. تمامی دستورالعمل‌ها به صورت مرحله به مرحله به طوری که مستقیما در آزمایشگاه قابل اجرا باشد ارائه گردیده است. علاوه براین در هر فصل مواد و وسایل مورد نیاز برای انجام دستورالعمل‌های همان فصل به طور جداگانه ذکر شده است. به این ترتیب محققینی که قصد جداسازی سلول‌های بنیادی مزانشیمی از هر یک از بافت‌ها را داشته باشند می‌توانند به راحتی لیست وسایل و مواد ضروری برای جداسازی از هر بافت را به تفکیک مشاهده و آن‌ها را آماده نمایند.

امید است استفاده از مطالب این کتاب منشأ پیشرفت‌های تاثیرگذار در پژوهش‌های حوزه‌ی سلول درمانی و به دنبال آن ارائه روش‌های جدید درمانی گردد.

 

                                                                                                                                            شقایق حق‌جوی جوانمرد و فاطمه هندیجانی