previous pauseresume next

بیشتر بدانیم،بهتر زندگی کنیم

پیشگفتار

بارداری، تولد نوزاد و مادر شدن می‌تواند دورانی پر از شعف و شادی برای افراد خانواده به ویژه زنان باشد. از طرفی این دوران برای هر زوجی بخصوص در اولین بارداری تجربه‌ای ناشناخته است و قرار گرفتن در این وضعیت جدید بدون داشتن آگاهی، می‌تواند موجب ترس و نگرانی شود. تغییرات جسمی، روانی و اجتماعی ایجاد شده در خانم باردار گاهی خوشایند و گاهی ناراحت کننده است و در مواردی نیز خطرناک می‌باشد. بهتر است زن باردار و نیز همسرش، حاملگی و تغییرات ناشی از آن را به عنوان یک مرحله حساس در زندگی مشترک پذیرفته و سعی کنند آگاهی‌های لازم را در این زمینه بدست آورند. به عبارت دیگر آگاهی مادر در مورد تغییرات بدنش در بارداری و همچنین دانستن آنچه که باید در این دوران انجام دهد به او کمک می‌کند تا دوران بارداری و زایمان را بهتر تحمل کرده و بر ترس‌ها و نگرانی‌های خود غلبه نماید.

در دوران بارداری رابطه مادر و جنین بسیار نزدیک است و هر آنچه که برای مادر خطر آفرین است به نحوی می‌تواند در سلامت جنین و نوزاد تاثیرگذار باشد. نوزادی سالم به دنیا می‌آید که مادر سالمی داشته باشد. به همین منظور برای حفظ و تامین سلامت مادر باید اصول بهداشتی و مراقبت‌های لازم بارداری را رعایت نمود.

این کتاب به منظور افزایش آگاهی شما خانواده‌های عزیز با دانستنی‌های لازم در زمینه مراقبت‌های قبل از بارداری، دوران بارداری، زایمان و پس از زایمان تهیه شده است. شما در این مجموعه با تغییرات و سازگاری‌های بدن در بارداری و پس از زایمان، رشد و نمو جنین، مراقبت‌های قبل، حین بارداری، زایمان و پس از زایمان، تغذیه، بهداشت فردی، علائم خطر در بارداری و پس از زایمان و تمرینات کششی و تقویتی بارداری و پس از زایمان و .... آشنا می‌شوید. به این امید که مجموعه حاضر بتواند خانواده‌های ایرانی را در حفظ و ارتقاء سلامت مادران و کودکان خود یاری نماید.