previous pauseresume next

دانستنی های مو

پیشگفتار


هر چند مو از سلول‌های مرده تشکیل شده ولی خود از اوضاع درون انسان حکایت می‌کند و بالطبع نگهداری از مو از جمله حساسیت‌های یک فرد اجتماعی است. مو که خود سلول‌های بی‌جان است به انسان جان می‌بخشد. مو از چند نظر قابل اهمیت است. جدا از رنگ و مدل مو که تأثیر زیادی بر چهره دارد.

وجود مو به دلیل بیولوژیکی نیز قابل توجه است. زیرا مو سر را نگه می‌دارد و بدین ترتیب دمای بدن را تنظیم می‌کند. شکی نیست که داشتن موهایی سالم و زیبا تأثیر زیادی بر کیفیت روابط مردم با یکدیگر دارد و هر نوع تغییری در تعداد و کیفیت موها انسان را از حالت طبیعی خارج ساخته، باعث مشکلات وی خواهد شد. چه این تغییر به صورت از دست دادن موها و چه به صورت افزایش غیر طبیعی آن در جاهایی که به طور طبیعی نباید پر مو باشد.

یکی از شایع‌ترین مشکلات مو بحث ریزش مو است. ممكن است بارها در مورد ريزش موهايتان فكر كرده باشيد يا توسط خانواده و دوستان به شما در مورد كاهش موي سر هشدار داده باشند يا با مشاهده تصوير خودتان در آينه متوجه عقب رفتن موي سر بشويد و فكر كنيد از آنچه هستيد مسن تر به نظر مي‌رسيد.در گذشته داشتن موهاي زيبا و انبوه نشانه اي از قدرت جسماني و آزادگي به شمار مي رفته است. در تاريخچه زندگي پيامبر اسلام (ص) مي خوانيم كه داراي موهاي سياه و بلند و انبوه بوده اند. لويي سيزدهم گذاشتن كلاه گيس را باب روز ساخت تا بدين وسيله سر طاس خود را از انظار پنهان نگه دارد. در ايام باستان گيسوان بردگان را از ته مي تراشيدند تا عزت نفس آنها را جريحه دار نمايند.

در كتاب مقدس تورات آمده است كه ‍»دليله» گيسوان بلند سامسون را چيد تا او را تضعيف كند. موها سالم و طبيعي داراي ظاهري شفاف،‌ مقاوم و براق هستند و اين نشانه ها بيانگر يك جسم سالم است. زيبايي ظاهري مو بستگي به شرايط دروني و رژيمي هر فرد دارد. اگر چه رنگ بافت و حتي مقدار موي سر هر فرد ارثي است و بعضي از مشخصات مو بسته به نژادهاي مختلف متفاوت است، به طور مثال قفقازيها نازكترين قطر را بين همه نژادها دارند و همچنين طاسي سر در نژاد قفقازي بيشتر از سياهان مشهود مي باشد. موي بدن آنها از بقيه نژادها بيشتر و رشد موي ريش و موهاي زير بغل زودتر و بيشتر مي باشد.

صرف نظر از اختلافات ارثي، نژادي، جغرافيايي و تفاوتهايي كه در رنگ،‌ تراكم، قطر و فرم موها وجود دارد، در تمامي جوامع ريزش مو و طاسي بسته به علت شرايط يكسان دارد. به طور كلي ريزش مو يك سوم مراجعات به متخصصين پوست را تشكيل مي دهد و حدود ۶۰ درصد آقايان دچار ريزش مو يا درجاتي از طاسي هستند. منظور از ريزش مو اين است كه شخص به شكل غير طبيعي در حال از دست دادن موهاي خود باشد.

ما بسيار خوشحال هستيم از اين که در زماني زندگي مي کنيم که انواع درمانهاي دارويي و جراحي براي ريزش مو وجود دارد و مي توانيم به طور کامل ريزش مو را درمان کنيم. در این کتاب که به منظور استفاده عموم مردم و همچنین دانشجویان پزشکی علاقمند به موضوع پیش‌بینی شده است, روشهای تشخیص و راهکارهای درمانی انواع مشکلات شایع مو و بخصوص ریزش مو مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.به امید آنکه مطالب این کتاب راهکار مناسبی جهت علاقه‌مندان باشد.