previous pauseresume next

مباحث پیشرفته در تصویربرداری پرتو ایکس

پیش­گفتار مؤلفین

امروزه با پیشرفت­های شگرف فن­آوری، دستگاه­های تصویربرداری پزشکی نقش بسیار مهمی را در تمامی زمینه­های علوم پزشکی به خود اختصاص داده است. آگاهی و شناخت در باره قوانین و اصول فیزیکی این دستــگاه­ها و ارائه راهکارهای علمی و منــطبق بر اساس آموزش بهــینه از نیازهای انکار­ناپذیر برای دست­اندرکاران پرتوی در این زمینه است. در چند دهه اخیر با اســتفاده از پرتو ایکس به­عنوان پایه برای تمامی روش­های تصویربرداری، پیشرفت­های زیادی در زمینه حصول تصاویر با کیفیت بالا صورت گرفته است.

در سیستم­های تصویربرداریپرتو ایکس، آشکارسازها نتیجه برهم­کنش پرتو با بافت را اندازه­گیری کرده و درنتیجه سیگنال رســیده از آشکارساز در روش­های نوین آن بازسازی شده و در نهایت برروی نمایشگر ثبت می­گردد. از برنامه­های کامپیوتری و الگوریتم‌‌های ریاضی برای بازسازی تصاویر استفاده می­شود.

متاسفانه عوامل متعددی وجود دارند که اگر به درستی آموزش داده نشوند و مشکلات مربوط به آن­ها کنترل نشوند، باعث ایجاد تصاویر فاقد کیفیت می­شوند. این موضوع می­تواند منجر به تکرار پرتودهی گردد که هم دوز دریافتی بیمار و هم هزینه­های بخش­های مربوطه را افزایش داده و نیز باعث کاهش رضایت­مندی بیماران می­شود. بدین منظور نویسندگان در صدد برآمدند تا کتاب "مباحث پیشرفته در تصویربرداری پرتو ایکس" را برای آشنایی بیشتر و نیل به این اهداف، مورد توجه قرار دهند.

در تدوین این کتاب سعی بر آن شده است که درک مفاهیم به­صورت آسان و اصطلاحات مربوطه در حد امکان با معادل­های فارسی رایج و مرسوم مورد استفاده قرار گیرند. در هر صورت ممکن است کاستی­هایی در آن وجود داشته باشد، نویسندگان از همکاران گرامی، دانشجویان، پرتوکاران و نیز خوانندگان عزیز می­خواهند در رفع آنها برای ویرایش­های بعدی ما را یاری نمایند.