previous pauseresume next

مدیریت و ممیزی انرژی در بیمارستان های سبز

مقدمه

مصرف انرژی در ساختمان­های کشور به عنوان یک بخش غیر مولد بیشترین سهم را در بین کلیه بخش‌های مصرف به خود اختصاص داده است، با توجه به تراز نامه انرژی کشور، سالانه بیش از ۴۰ درصد مصرف انرژی مستقیماً صرف تأمین نیازهای این بخش می­گردد. این در حالی است که اکثر مطالعات انجام گرفته نشان می­دهد که بیش از نیمی از این میزان مصرف به دلایل مختلفی تلف می­گردد، در واقع در صورت رسیدگی به وضعیت ساختمان­ها با اجرای راهکارهای بهینه­سازی مصرف انرژی، ارتقای کارآیی و اصلاح الگوی بهره­برداری می­توان با کمتر از نصف این میزان انرژِی مصرفی، آسایش مورد نظر در ساختمان­ها را فراهم نمود.

در واقع در اغلب ساختمان­های موجود بیش از ۵۰% پتانسیل صرفه­جویی و کاهش مصرف انرژی قابل دستیابی خواهد بود. در این میان اتلاف انرژی در بیمارستان‌‌ها در رتبه بالاتری قرار گرفته و شاید عمده دلیل این ضعف، علاوه بر سایر مسائل و نقاط ضعف مشترک در اکثر ساختمان­ها، به عدم انگیزه کافی و نبود فرد یا افراد متولی برای پیگیری مسائل بهینه­سازی مصرف می‌باشد. اما باید اذعان نمود که در شرایط فعلی و در دوران حساس گذار به تحول اقتصادی، شاید بیشترین وظیفه را به دوش دستگاه­های دولتی گذاشته باشد. واقعی شدن تعرفه­ها و قیمت­های حامل­های انرژی از یک سو و لزوم پیشگامی دولت و نهادهای دولتی در اجرای اصلاح الگوی مصرف که از منویات ابلاغیه مقام معظم رهبری، پیگیری سیاست­های کلی اصلاح الگوی مصرف از سوی دیگر اهمیت این موضوع را دو چندان می­نماید. بسته مدیریت و ممیزی بیمارستان سبز بر اساس مبحث ۱۹ مقرات ملی ساختمان و استاندارهای LEEDبرای اولین بار در منطقه خاورمیانه جهت مراکز درمانی بومی و تهیه گردیده و چنانچه در کل کشور اجرایی گرددهر سه ماه هزینه یک بیمارستان ۱۲۰ تختخوابی از آن می‌توان استحصال نمود. برای این مجموعه بیش از ۱۰۰۰ نفر ساعت کار کارشناسی در کمیسیون انرژی دانشگاه وقت صرف گردیده است. حال چه باید کرد؟ در مجموعه پیش رو سعی برآن شده تا برای سوال مذکور پاسخ مناسب ارائه گردد. بدین منظور در اولین قدم پنج پیش نیاز لازم و اساسی مورد نیاز خواهد بود.

۱-     تعیین خط‌مشی و اساس نامه کمیسیون انرژی دانشگاه و تدوین استاندارهای مدیریت انرژی و ممیزی بیمارستان‌های سبز بر اساس مبحث ۱۹ ملی مقررات ملی ساختمان و استانداردهای LEED

۲-     تصویب بستهبند یک توسط هیئت رئیسه محترم دانشگاه و ابلاغ آن به کلیه واحدهای دانشگاه

۳-     تعیین یک کارشناس یا کارشناس ارشد مرتبط به عنوان مدیر انرژی در هر یک از بیمارستان‌ها

۴-     اقدام به بررسی و تعیین وضعیت مصرف انرژی در بیمارستان‌ها با انجام ممیز انرژی سطح۱و۲و۳

۵-     پایش انرژی در بیمارستان به بهترین وجه ممکن از طریق تحلیل‌های اقتصادی و انتخاب بهترین راهکار بهینه‌سازی مصرف انرژی و ارزیابی مجدد سالیانه آن جهت رسیدن به استاندارد بیمارستان سبز، برنزی، نقره‌ای، طلایی مطابق با استاندارد LEED

در این مجموعه به بیان نقش و تأثیر هر یک از عوامل فوق و چگونگی استقرار آن در بیمارستان‌ها پرداخته است. به یک زبان ساده اگر مصرف بیشینه انرژی در یک بیمارستان به منزله یک بیماری تلقی شود، به منظور شناسایی عوامل بیماری و دریافت نسخه درمان موثر، نیاز به انجام برخی معاینات و آزمایشات می­باشد که در این مصداق، ممیزی انرژی به‌این منظور انجام می­گیرد. در کنار این موضوع، به­منظور حصول اطمینان از استفاده کامل و اجرای درست دستورات این نسخه درمان و از همه مهم­تر پیگیری آن در دوره درمان، نیازمند به یک کارشناس که امروزه با عنوان مدیر انرژی در بیمارستان شناخته شده­اند، خواهد داشت. (تیم سه نفره مسئول تاسیسات، کارشناس برق و مکانیک بیمارستان با مدیر انرژی همکاری خواهند داشت) کلیه بیمارستان‌های سطح استان با هماهنگی کارگروه انرژی دانشگاه به پایش انرژی خود خواهند پرداخت و بصورت سالیانه مورد بازبینی قرار خواهند گرفت. شایان ذکر است در بر اساس استانداردهای بین‌المللی LEEDکشورهای اروپایی و ایالات متحده آمریکا از این استاندارد جهت اعتبار بخشی بیمارستان‌های خود استفاده می‌کنند. انشاالله با اجرایی شدن این استاندارد بتوانیم به نحو مطلوب از آن در اعتبار بخشی بیمارستان‌‌ها نیز استفاده نماییم. در پایان از اساتید محترم دانشگاه علوم پزشکی اصفهان جناب آقایان دکتر علیرضا یوسفی، دکتر کیانوش جهانپور، دکتر محمدحسین حریری، دکتر محمدحسین یارمحمدیان، مهندس حمیدرضا سورانی و مهندس ایمان یارمحمدیان و کلیه عزیزان عضو کارگروه انرژی دانشگاه و اعضای محترم کمیسیون انرژی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان اصفهان که ما را در چاپ این کتاب یاری نموده‌اند تشکر و قدردانی می‌نمایم.

 

 

با احترام مهندس ساسان صفریان

کارشناسی ارشد مهندسی انرژی‌های تجدیدپذیر

بهار ۱۳۹۵